משחקי חברה באוכל ומים

משחקי חברה עם אוכל
לגבי משחקים אלו יש הסתייגויות, מעצם המשחק עם האוכל. מצד שני אלה משחקים מוכרים וממש מהנים, תחליטו אתם.
ניתן להתאים משחקים אלו למשחקים חינוכיים באוכל וליצור משחקים שמעבירים מסרים לאכילה נכונה, בריאה וכד'. התאימו ושנו בהתאם לרצונכם.

 1. בדרך לטופי: קושרים לסוכריית טופי חוט תפירה באורך שווה משני צידיה. שני מתחרים עומדים זה מול זה כשקצות החוט בפיהם, בהינתן הסימן עליהם לאכול את החוט כדי להגיע במהירות האפשרית לסוכרייה ללא עזרת ידיים. המתחרה שהגיע ראשון מנצח וזוכה בסוכרייה.
 2. תפוח צף: מכניסים שני תפוחי עץ לשתי קערות עמוקות עם מים. על המתחרים לאכול את התפוח בתוך המים וללא עזרת ידיים. הראשון שמסיים מנצח.
 3. מטמון: מחביאים סוכרייה בקערה עמוקה עם קמח. על המתחרים למצוא את הסוכרייה בעזרת נשיפת אוויר בלבד, ולתפוס את הסוכרייה בעזרת הפה, הראשון שמצליח מנצח. ניתן בקערות לכל משתתף או בקערה גדולה אחת (משחק מלכלך בטירוף).
 4. לשון חכמה: קושרים את עיניי המתחרה ועליו לזהות בעזרת חוש הטעם את המאכלים שנותנים לו. ניתן לתת ממתקים, פירות, מעדנים ומאכלים חריפים במיוחד לסיום. אפשר לשחק עם מספר משתתפים ביחד ולתת לכל אחד מאכל אחר על מנת לבלבל אותם.
 5. לשון חכמה +: משחק זהה למשחק הקודם, אך הזיהוי נעשה על ידי חוש הריח בלבד, או לחילופין על ידי חוש המישוש.
 6. תחרויות מסטיקים: הבלון הכי גדול, הפיצוץ הכי חזק, החוט הכי ארוך ממסטיק, הבלון שנשאר הכי הרבה זמן וכ"ו….
 7. ביצת הפתעה:לשחק עם המשתתפים משחקי חברה שונים עם כדור (שמות, מסירות, 21 וכ"ו) אך להשתמש בביצה במקום בכדור. הילדים יזהרו מאוד לא להפיל את הביצה מחשש להתלכלך. אנו ממליצים להשתמש בביצה קשה (ללא ידיעת המשתתפים) על מנת לא לגרום ללכלוך ואי נעימות.
 8. קשית במבה:המשתתפים יושבים מסביב לשולחן, במרחק שווה מהצלחת שבתוכה במבה, או מאכל דומה. ליד כל משתתף מונחת קערה קטנה ריקה וקש שתייה. בהינתן האות המשתתפים מעבירים את הבמבה אל קערותיהם באמצעות שאיפה בקש והצמדת הבמבות בלחץ האוויר. ממשיכים עד שהצלחת המרכזית מתרוקנת ובתאבון.
 9. הציידים: מפזרים בחדר ממתקים עטופים בנייר צבעוני, חלקם מוסתרים היטב וחלקם נראים יותר לעין. בהינתן האות על המשתתפים לצאת "ולצוד" כמה שיותר ממתקים (תודות לרופא השיניים שלי על שהרשה לי לשחק משחקי חברה מסוג זה ועל הטיפול המסור שלאחר מכן).
 10. הדייגים: אורזים ממתקים בשקיות ניילון, בקצה כל שקית מחברים מהדק נייר באופן שיבלוט החוצה. מכינים "חכות" ממקלות ארוכים, בקצותיהם משתלשל חוט עם מגנט או מהדק פתוח (קרס), כל משתתף בתורו "דג" לו ממתקים.
 11. קליעה למטרה: מניחים על שולחן ממתקים שונים במרחק מה זה מזה. מכינים טבעת מקרטון שהיקפה גדול לפחות פי שניים מהיקף הממתקים. על כל משתתף בתורו לזרוק את הטבעת כך שתקיף את הממתק שהוא רוצה. פגע ? זכה !
 12. השומר:משתתף נבחר לשבת כשעיניו מכוסות, בכף יד אחת מניחים לו ממתק, השנייה חופשייה. על האחרים לגנוב את הממתק מידו בלי שיגע בהם בידו השנייה. נתפסו ? תורם לשמור, גנבו ? שייהנו מהממתק (דורות של עובדי מדינה חונכו ככה).

משחקי חברה עם מים

משחקי חברה עם מים

בימי הקיץ החמים, אין כמו משחקי חברה עם קצת מים להוציא אנרגיות להתרעננות. יש להזהיר מראש להגיע עם בגדים קלים ורצוי לארגן גם כמה מגבות. היום, מצב המים בארץ מחייב אותנו לחשוב טוב על בחירת המשחקים, שכן כדאי לחסוך במים ככל שנוכל.

 1. בלון מים: ממלאים בלון עם מים ומשחקים שמות או כל משחק מסירות אחר, אסור שהבלון יתפוצץ או יגע ברצפה.
 2. עכשיו לשתות: על כל קבוצה להוציא את בקבוקי השתייה של חברי הקבוצה, בהינתן הסימן כולם מתחילים לשתות את כל הבקבוקים או המימיות. מי שמסיים לשתות את כל תוכנו של הבקבוק מניף אותו מעל ראשו הפוך. הקבוצה הראשונה שכל חבריה סיימו לשתות מנצחת. משחק מצוין לעידוד שתייה בימים חמים.
 3. מסע המים: כל קבוצה עומדת בטור כשלפניה מונח דלי ריק. על הראשון לרוץ למקור המים הקרוב (ברזייה או דלי מלא מים המונח במקום אחר) ולהביא את המים בעזרת כוס, כף או בפה ולמלא את הדלי, ניתן לעשות זאת כמרוץ שליחים או כולם ביחד. הקבוצה הראשונה שממלאת את הדלי מנצחת.
 4. גרגרת: שני משתתפים ממלאים את פיהם במים ומגרגרים שיר ידוע. האחרון שנשאר מגרגר והקהל זיהה את השיר מנצח.ישנם משחקי חברה עם מים, כמו משחק זה, שאינם גורמים לבזבוז מים רב.
 5. כדור מים יבשתי: מחלקים את המשתתפים לשתי קבוצות ותולים משני צידיי מגרש בלונים מלאים במים. על כל קבוצה לפוצץ את הבלון של היריבה בלי להשתמש בידיים (ניתן לחלק סיכות למשתתפים למרות הסכנה, לקשור ליד הבלון מקל ולהכות בבלון, אפשר בנגחות ובעיטות וכו'). כל קבוצה מוגנת בחצי המגרש שלה, אך אם ניתפס שחקן של קבוצה יריבה בשטח של האחרת, הינו שבוי ונעמד במקום שנתפס, ניתן לשחררו על ידי מעבר בין רגליו, חיבוק, או כל כלל אחר. יש לקבוע תחום מסביב לבלון שאליו אסור לקבוצה המגנה להיכנס, למניעת ניסיונות הגנה אלימים.
 6. מלחמת מים: מארגנים אקדחי מים לכל המשתתפים ופוצחים בקרב, הקבוצה היבשה יותר מנצחת.
 7. כלים שלובים: מלמדים את המשתתפים על חוק הכלים השלובים. במשחק מניחים לפני כל קבוצה שלושה בקבוקי שתייה, רק באחד מהם יש מים. על הילדים להעביר את המים מבקבוק אחד לשני ומהשני לשלישי בעזרת צינור ובעזרת הידע שרכשו בנושא חוק הכלים השלובים.
 8. תחרות טירות: על כל קבוצה להכין בחול טירה מפוארת שמסביבה תעלת מים. ניתן להוסיף דמויות גזורות מחומרים שונים, צריחים מקרטון, כלי מלחמה, שערים נפתחים, גשרים מענפים ועוד. מומלץ למצוא משחקים שבהם לא הורסים את הטירות, זה מעציב את הילדים שבנו אותן!
 9. קשית קשה: על המשתתפים להעביר מכוס אחת לכוס שנייה מים בעזרת קשית, על ידי הפה או חסימת המים בתוך הקשית עם האצבע.