משחקי חברה בכתיבה וציור

כתיבה וציור יכולים להוות כר נרחב לפעילות משחקית. מיומנויות אלו בשילוב אתגרים מהנים ייצרו חוויית משחק מהנה מחד ומפתחת מיומנויות חיוניות מאידך. תהנו!


 1. השלם מילה: כותבים על הלוח מילה מכל תחום רלוונטי למשתתפים, כאשר אותיות מתוך המילה חסרות ובמקומן מסומן קו, למשל: א_ _ _ _ _ ן (אפיקומן) . על המשתתפים לנחש את האותיות על פי סדר, אם האות שציין משתתף נמצאת, יש לו אפשרות להציע אות נוספת. מי שהשלים את המילה מנצח. ניתן לשחק בקבוצות, האחת נגד השנייה. ניתן לבחור מילים מנושאים מסוימים (המנצח בוחר את הנושא).
 2. תן קו: משתתף נבחר ניגש ללוח ומקבל על פתק מילה, פתגם, שם של סרט או מקום וכן הלאה. על המשתתף להעביר לקבוצה את שהיה כתוב בפתק באיורים, בלי להשמיע קול או להשתמש באותיות. זה שהצליח להעביר את המילה הכי מהר ניצח. ניתן לבצע כתחרות בין קבוצות. (משחקי חברה רבים הגיעו אלינו מתוכניות טלביזיה כמו משחק זה הנושא את שמה של תוכנית הטלביזיה הישנה והאהובה: "תן קו" ששודרה בערוץ 1 ההיסטורי).
 3. משחק הציורים: מחלקים את הלוח למספר משתתפים, כל משתתף מקבל חלק מהלוח ועליו לכולם יש את אותו ציור של צורה, מספר או אות. על המשתתפים להפוך את הצורה או הספרה לציור יפה ומעניין ככל שיוכלו מבלי למחוק את הצורה הראשונית. מי שהציור שלו נבחר ע"י האחרים כיפה, מצחיק או מפתיע ביותר מנצח.
 4. מרבה מילים: כותבים על הלוח מילה (רצוי ארוכה), על המשתתפים להוציא מהאותיות שמרכיבות את המילה מספר מילים הגדול ביותר. למשל מהמילה "משחק" ניתן להוציא את המילים: שח, קח, שם, שחק, חשק, קש, קם, קמח ועוד.
 5. ארץ עיר: המשחק המוכר בו נאמרת אות באופן ראנדומאלי ועל המשתתפים להציע מילים המתחילות באותה האות בהתאם לקטגוריות שונות (ארץ, עיר, חי, צומח, דומם וכו'). מילה נכונה בקטגוריה שנאמרה על ידי משתתף אחר זוכה לנקודה אחת, מילה שאף אחד לא אמר זוכה לשתי נקודות. ניתן להתאים קטגוריות בהתאם למשתתפים, כגון: שמות החברי הקבוצה (שם או שם משפחה), סרטים, מאכלים, צבע, משחק וכו'.
 6. כתב סמלים: לימוד יצירת כתב סתרים באמצעות החלפת כל אות בסימן, לדוגמה:  א= ∩ ב= ║ ג= ☼ וכ"ו… ע"פ כתב סתרים זה המילה "∩║∩" היא המילה "אבא". לשם הקלת הפענוח, יש צורך במילה אחת שתהיה מוסכמת על כולם, שאותה יש לכתוב בכותרת בכתב הסתרים. המשתתפים יכולים להמציא כל אחד כתב סתרים ולרשום משהו אישי, מענה לשאלת המנחה או משימה לפרטנר. על המקבל לפענח ולבצע. ניתן לשחק כתחרות בין קבוצות, ניתן לשלב במשחקים אחרים.
 7. תפזורת: תפזורת הוא אותו משחק המופיע פעמים רבות בפינה לילד בעיתוני סוף השבוע, מדובר בטבלת ריבועים כשבכל ריבוע כתובה אות. על המשחקים למצוא רצף אותיות מאוזן/ מאונך או אלכסוני היוצר מילה ולסמנה בעיגול. ניתן להכין "מחסן מילים" בו רשומות המילים אותן יש לחפש או לחבר את המילים הרשומות לנושא מסויים או לחפש באופן אקראי. ילדים מכיתה ב' או ג' יכולים להכין בעצמם תפזורת בהנחיית המדריך. תחילה יש להכין טבלא ריקה ולהכניס לתוכה מילים שיופיעו בתפזורת. לאחר שכל המילים רשומות ומופיעות גם בסל המילים יוסיף הילד אותיות ככל העולה על רוחו במשבצות שנותרו ריקות. ניתן להכין תפזורות ולהעביר אותן בין הילדים לפיתרון. משחק זה הוא משחק מצוין לתרגול של כתיבה וכתיב נכון.
 8. מילים מבולבלות: המשתתפים יכינו מילים או פראזות בהן ערבבו את האותיות, למשל: שמיחקמ = משחקים, ניתן לבצע כתחרות בין משתתפים או בין קבוצות.
 9. הצייר העיוור: קושרים למתחרים את העיניים ומניחים לפניהם דף ציור וטושים או מעמידים אותם מול לוח. על המשתתפים לצייר פנים. המשתתף שציורו היה הכי מוצלח מנצח. סגנון פיקאסו חוגג במשחק. (משחקי חברה רבים משלבים בתוכם עצימת עיניים בדרך זו או אחרת כחלק מהתנסות בחוויות בלתי מוכרות ובלתי ידועות).
 10. ציור על הגב: המשתתפים מתחלקים לזוגות, כשאחד מבני הזוג מפנה גבו לשני. על השני לצייר או לכתוב משהו באצבעו על גב חברו, על השני לזהות ע"פ התחושה מה נכתב על גבו.
 11. ציור משותף: המדריך מזמין ללוח משתתפים ע"פ התור. על כל אחד להוסיף לציור קו אחד (לא בהכרח קו ישר) ואסור למשתתפים לדבר בניהם. המטרה היא להשלים ציור. ניתן לעשות תחרות בין שתי קבוצות. ניתן לעשות את אותו המשחק בדפים, כשכל משתתף מוסיף בזמן הניתן לציור קודמו ומעביר את הדף הלאה לבא אחריו. ניתן להגביל את זמן הציור ולא את כמות הקווים. ניתן לעשות תערוכה ולבחור ביחד את הציור המוצלח.
 12. ציור בהמשכים: מחלקים לכל המשתתפים דפים, מקפלים אותם כמו מניפה, באופן זהה לכל המשתתפים. כל אחד מצייר משהו בפס המניפה ומשאיר קצה קווים בפס המניפה מתחתיו, מקפל את הדף כך שלא יראה הציור שלו ורק המשכיו. להוראת המנחה מחליפים כולם מניפות וכל אחד ממשיך ציור מהקווים שהותיר לו הקודם לו. המשחק הסתיים כשנגמרת המניפה, הציורים נפתחים ופלאי היצירה מוצגים.